strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Otwarcie Astro-Bazy w Dobrzyniu nad Wisłą.

W środę 7 grudnia odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi otwierające Przyszkolne Obserwatorium Astronomiczne im. Mariana Kowalskiego W Dobrzyniu nad Wisłą. Astro-Baza ma popularyzować wiedzę astronomiczną i zachęcać uczniów do nauk przyrodniczych. Z obserwatorium korzystać będą głównie uczniowie, na każdym stopniu edukacji, społeczność lokalna i stowarzyszenia miłośników astronomii.

Budynek obserwatorium ma kształt typowego obserwatorium astronomicznego na planie koła o średnicy około 9 metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdują się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi (dodatkowo toaleta, magazyny na sprzęt), platforma teleskopu z kopułą o średnicy 4 m oraz taras obserwacyjny. Kopuła obserwatorium jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalnego zamykania i otwierania.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14". Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.


Do góry  | Powrót do aktualności

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011