strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Grudzień to miesiąc z najdłuższymi nocami w roku. Dla miłośników astronomii to świetny czas na obserwację nieba. Tym bardziej, że będzie co obserwować, bo oprócz gwiazd i planet będziemy mogli obserwować wyjątkowo intensywny deszcz Geminidów.

 

Do obiektów, które w grudniu warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Wśród planet królem nocnego nieba w grudniu będzie oczywiście planeta Jowisz. Gazowy gigant będzie widoczny około 3 godziny po zachodzie Wenus, nisko na wschodnim horyzoncie. Przez noc będzie najjaśniejszym ciałem niebieskim na niebie. W drugiej połowie nocy możemy obserwować także Marsa w konstelacji Lwa. Nad ranem, w gwiazdozbiorze Panny, świeci Saturn. Z czasem jego warunki się poprawiają – pod koniec miesiąca na godzinę przed wschodem Słońca świeci 30 stopni nad wschodnim horyzontem. Uran świeci w konstelacji Ryb i możemy go obserwować w pierwszej połowie nocy na wysokości niespełna 40 stopni nad horyzontem. Warunki do obserwacji Neptuna są w grudniu stosunkowo trudne. Wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, widać go już tylko około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. 12 grudnia będziemy podziwiać na niebie świetlisty trójkąt, który stanowić będą Księżyc, Jowisz i gwiazda Regulus.

Roje meteorów.

W grudniu pojawia się także wiele roi meteorów. Geminidy widać od 7 do 17 grudnia z wyraźnym maksimum rzędu 120 zjawisk na godzinę, które w tym roku wystąpi nocą z 13 na 14 grudnia. W momencie szczytu w obserwacjach nie powinien przeszkadzać Księżyc. Ursydy „promieniują” w dniach 17-26 grudnia, a ich dość szerokie maksimum wypadnie w tym roku 23 grudnia. Zwykle w maksimum obserwuje się około 10-15 meteorów na godzinę, ale Ursydy są rojem bardzo nieregularnym i gotowym do sprawiania miłych niespodzianek. Rój ten popisał się dwoma dużymi wybuchami aktywności w latach 1945 i 1986. Co ciekawe, wzmożoną aktywność na poziomie 30-70 meteorów na godzinę obserwowano także w latach 1988, 1994, 2000, 2006, 2007 i 2008. Oprócz Ursydów i Geminidów widać w grudniu jeszcze trzy inne słabsze roje: Monocerotydy, Sigma Hydrydy i Coma Berenicydy. Ich aktywność nie przekracza jednak małych kilku zjawisk na godzinę.

źródlo: foto 1 : Tomasz Barański
astronomia.slupsk.pl
astrojawil.pl
nasaimages.org
www.imagingdeepsky.com
krolowa-superstar.blog.pl

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011