strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

W tym roku początek lutego raczej nie nastraja do obserwacji, warto jednak mieć nadzieję na polepszenie pogody. Największą atrakcją lutego będą obserwacje Merkurego, Jowisza i Saturna. W lutym dni znacznie się już wydłużają. Słońce systematycznie pnie się po Ekliptyce coraz wyżej, przez co i dnia nam znacznie przybywa.

 

Do obiektów, które w lutym warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Merkury będzie widoczny w drugiej dekadzie lutego, tuż po zachodzie Słońca nad południowo-zachodnim horyzontem. Najlepiej widoczny będzie wieczorem 15 lutego świecąc około 10 stopni nad zachodnim horyzontem z jasnością -1.0 magnitudo. 8 lutego, możemy zaobserwować koniunkcję, czyli zbliżenie na nieboskłonie, Marsa i Merkurego w odległości 0.3 stopnia.

Wenus

 

Wenus świeci w pierwszej dekadzie miesiąca nisko nad południowo-wschodnim horyzontem z jasnością -4.2 magnitudo.

Mars

 

Mars widoczny będzie przez pierwsze dwa tygodnie lutego, tuż po zachodzie Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wodnika, później zniknie w promieniach słonecznych. Obecnie Mars znajduje się nieco mniej niż 18° od Słońca i ta odległość będzie się zmniejszać aż do 18 kwietnia, kiedy Mars znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem. Jasność Czerwonej Planety jest w zasadzie stała: wynosi +1,2 magnitudo.

Jowisz

 

Jowisz świeci bardzo jasno przez większą część nocy i pod nieobecność Wenus jest drugim co do jasności (po Księżycu) obiektem nocnego nieba. Planetę z jego gromadką galileuszowych księżyców, możemy obserwować od wieczora, wysoko na południowym niebie w gwiazdozbiorze Byka. Obecnie planeta ma jasność -2,5 magnitudo, ale powoli jej warunki obserwacyjne się pogarszają i w następnych tygodniach będzie już dość szybko oddalała się od naszej planety.

Saturn

 

Saturn zbliża się do opozycji więc z dnia na dzień jest coraz lepiej widoczny. Obecnie planeta świeci z jasnością +0,5 magnitudo w gwiazdozbiorze Wagi.

Uran

 

Uran świeci z jasnością +5.9 mag nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun

 

Neptun widoczny jest w gwiazdozbiorze Wodnika. Niestety już na początku lutego zniknie w promieniach zachodzącego Słońca.

Pluton

 

Planeta karłowata Pluton nadal wschodzi nad ranem niedługo przed wschodem Słońca i jest niewidoczna, ginąc w blasku zorzy porannej.

Roje meteorów.

Ze styczniowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astrojawil.pl
nasaimages.org
fot. T. Barański

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011