strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Grudzień to miesiąc z najdłuższymi nocami w roku. Dla miłośników astronomii to świetny czas na obserwację nieba. Tym bardziej, że będzie co obserwować. Oprócz opozycji Jowisza będzie można zobaczyć dwa ciekawe roje grudniowych meteorów: Geminidów oraz Ursydów. W grudniu mamy także przesilenie zimowe, czyli moment, od którego dzień zaczyna się wydłużać kosztem nocy, nastąpi on 21.12 o godz. 12:12, Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę.

 

Do obiektów, które w grudniu warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury jest bardzo dobrze widoczny w pierwszej połowie miesiąca. Możemy go obserwować godzinę przed wschodem Słońca nad południowo-wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wagi.

Wenus świeci krótko przed wschodem Słońca wysoko na południowo-wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wagi. 11 grudnia na prawo od Wenus znajdzie się Księżyc w fazie zbliżającej się do nowiu.

Marsa możemy odnaleźć godzinę po zachodzie Słońca ok. 5 stopni nad południowo - zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Strzelca.

Jowisz jest w grudniu najjaśniejszą planetą, ze względu na swoją opozycję 3 grudnia. Świeci w gwiazdozbiorze Byka z jasnością -2,8 wielkości gwiazdowej w odległości 609 milionów kilometrów od Ziemi. Wykorzystując lunetą lub teleskop możemy zobaczyć tarczę planety wraz z jej księżycami.

Saturn jest coraz lepiej widoczny w gwiazdozbiorach Panny i Wagi nad południowo - wschodnim horyzontem.

Uranświeci w gwiazdozbiorze Ryb i można go obserwować w pierwszej połowie nocy na wysokości około 40 stopni nad horyzontem.

Neptun widoczny jest godzinę po zachodzie Słońca około 25 stopni nad południowym horyzontem.

Pluton znajduje się na niebie w pobliżu Marsa.

Roje meteorów.

Geminidy widoczne są od 4 do 17 grudnia. Ich maksimum nastąpi 14 grudnia, kiedy to możemy oczekiwać około 100 zjawisk na godzinę. Zw względu na nów Księżyca pokrywający się z datą maksimum aktywności roju - warunki do obserwacji będą bardzo dobre.

Ursydy "spadają" między 17 a 26 grudnia. Maksimum ich aktywności przewidziane jest 22 grudnia ok. godz. 9 naszego czasu. W ciągu godziny możemy zobaczyć około 30 meteorów.

Z grudniowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo: foto 1 : Tomasz Barański
astronomia.slupsk.pl
astrojawil.pl
nasaimages.org
www.imagingdeepsky.com
urania.pl.

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011