strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

 

Listopad - dni są już bardzo krótkie, natomiast noce wciąż się wydłużają, to widoczny znak, że zima jest coraz bliżej. W tym miesiącu czekają nas dobre warunki do obserwacji planet - zwłaszcza Jowisza.

13 listopada rozpocznie się całkowite zaćmienie Słońca- niestety niewidoczne z terenu Polski. Pas fazy całkowitej tego zjawiska będzie widoczny od północno-wschodniej Australii, poprzez Pacyfik, przechodząc 500 km na północ od Nowej Zelandii, aż do miejsca znajdującego się 500 km na zachód od wybrzeży Ameryki Południowej. Fazy częściowe zaćmienia będą widoczne z prawie całego południowego Pacyfiku, Nowej Zelandii, części Antarktydy, środkowej i wschodniej Australii, wschodniej Nowej Gwinei oraz na południowych krańcach Ameryki Południowej.

28 listopada będzie miało miejsce częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie ono widoczne w Polsce przy wschodzie Srebrnego Globu. Jest to jednak najmniej efektowne z zaćmień, gdyż objawia się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Do obiektów, które w listopadzie warto zobaczyć należą:

Planety Układu Słonecznego.

Merkury widoczny będzie w drugiej połowie miesiąca około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Wenus świeci godzinę przed wschodem Słońca około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Warunki obserwacyjne planety stale się pogarszają. Mimo, iż Wenus wschodzi jeszcze nawet 3,5 godziny przed Słońcem, to planeta oddala się od nas, przez co jej tarcza jest coraz mniejsza.

Mars znajduje się zbyt blisko Słońca więc warunki do jego obserwacji w listopadzie są bardzo trudne.

Jowisz zbliża się do opozycji więc warunki do jego obserwacji są świetne. Planetę widać przez całą noc w konstelacji Byka. Duża średnica tarczy i duża jasność planety zachęcają do obserwacji samego Jowisza, a także zmiennych konfiguracji jego galileuszowych księżyców.

Saturn świeci nad ranem w gwiazdozbiorze Panny z jasnością +0,8 mag. Warunki do obserwacji planety wciąż będą się poprawiać – wysokość Saturna nad horyzontem, mierzona na godzinę przed wschodem Słońca, zwiększa się w tym okresie od 8 do 25 stopni. Dnia 27 listopada dojdzie do bardzo bliskiego zbliżenia planety z wenus. Oba ciała znajdą się w odległości tylko pół stopnia od siebie.

Uran widoczny jest w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun świeci w listopadzie w konstelacji Wodnika.

Pluton znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca i jest niewidoczny.

Roje meteorów.

Od 10 do 23 listopada, promieniują meteory z roju Leonidów (LEO), związanego z kometą 55P/Tempel-Tuttle. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa. Główne maksimum aktywności przypada w tym roku 17 listopada o godzinie 10:30. Nie jest to moment korzystny dla obserwatorów w Polsce.
Od 15 do 25 listopada aktywny jest rój Alfa Monocerotydów z maksimum w okolicach nocy 21 listopada, w którym typowo obserwuje się 2-3 meteory na godzinę. Rój ten lubi jednak popisywać się wybuchami aktywności, w których widać nawet kilkaset meteorów na godzinę.
1 listopada rozpoczyna się sezon na Południowe taurydy, które widoczne będą do 25 listopada (maksimum 5 listopada). Rój "produkuje" około 5 meteorów na godzinę, które poruszają się z prędkością 28 km/s. Północne taurydy z kolei widoczne są już od połowy września, ale ich maksimum przypadnie dopiero na 13 listopada. W ciągu godziny można zaobserwować mniej więcej 5 spadających gwiazd.

Z listopadowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astronomia.slupsk.pl
astrojawil.pl
nasaimages.org
fot. Tomasz Barański

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011