strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Wydłużające się noce i coraz krótsze dnie sprawiają, że warunki do obserwacji planet, gwiazd i innych ciał niebieskich znacząco się poprawiają. Już 21 września Słońce przetnie w zenicie równik i skieruje się na półkulę południową. To oznacza, że rozpocznie się tzw. równonoc jesienna, czyli astronomiczna jesień, która obowiązywać będzie do 22 grudnia.

We wrzesniu możemu podziwiać:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Pierwsza planeta w naszym Układzie Słonecznym we wrześniu nie będzie widoczna z powodu zbyt bliskiego położenia względem Słońca.

 

Wenus

 

Wenus kolejny miesiąc jest widoczna tuż przed wschodem Słońca dość wysoko na wschodnim niebie (gwiazdozbiór Raka). 12 września na prawo od Wenus znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu. Dzień później Srebrny Glob przewędruje poniżej planety. Zachęcamy do fotografowania tego spotkania.

 

Mars

 

Mimo, że oczy całego świata są zwrócone ku Marsowi, gdzie pracuje łazik Curiosity, to jednak tej planety z powodu bliskiej obecności Słońca na niebie nie ujrzymy.

 

Jowisz

 

Jowisz wraz z Wenus będzie we wrześniu królem porannego nieba. Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym widoczna jest prawie przez całą noc, późnym wieczorem na niebie wschodnim, a przed świtem wysoko na niebie południowym (gwiazdozbiór Byka). 8 września przed świtem warto spojrzeć na niebo południowe, bo będzie można ujrzeć bliskie spotkanie Jowisza z Księżycem w ostatniej kwadrze.

 

Saturn

 

Planeta z pierścieniami z powodu bliskiej obecności Słońca na niebie nie jest widoczna.

 

Uran

 

Uran świeci w gwiazdozbiorze Ryb z jasnością 5.7 wielkości gwiazdowych. Jest więc możliwy do obserwacji "gołym okiem". Widać go przez prawie całą noc. W związku z wrześniową opozycją warunki do obserwacji tej planety są bardzo dobre.

 

Neptun

 

Neptun był w opozycji w sierpniu, w związku z tym warunki do jego obserwacji także są sprzyjające. Widać go głównie w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wodnika. Do jego obserwacji najlepiej użyć lornetki.

 

Roje meteorów.

 

1 września przed wschodem Słońca można obserwować niebo w poszukiwaniu spadających gwiazd. Będą to meteory z roju alfa-Aurygidów. Rój na ogół jest słaby, ale co kilkadziesiąt lat wybucha aktywnością w postaci deszczy. Ostatnio miało to miejsce w 1994 roku. Aby zobaczyć "spadające" gwiazdy należy spoglądać wysoko nad północno-wschodni horyzont w kierunku gwiazdozbioru Woźnicy.

Ze wrzesniowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

Mapki wygenerowane w AstroJAwilu
www.astrojawil.pl

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011