strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Lipiec - Wakacje !!! . Lipiec to także miesiąc który nie sprzyja obserwacjom. Noce lipcowe są krótkie, niezbyt ciemne, ale za to ciepłe. Spośród jasnych planet jedynie poranna Wenus i Jowisz będą prezentować się okazale. Słońce chowa się w lipcu płytko pod horyzont pozostawiając świetlisty pas doskonale widoczny w kierunku północy. Aż po zenit nieboskłon nie staje się całkowicie czarny, co pogarsza jakość obserwacji zwłaszcza obiektów "głębokiego nieba". Do połowy lipca przeżywać będziemy czas tzw. polskich białych nocy. Podobnie jak w czerwcu możemy doskonalić swoja znajomość konstelacji jakże przydatną do szybkiego wyszukiwania obiektów w bardziej dogodnych do obserwacji miesiącach. W lipcu możemy takze liczyc na podziwianie obłoków srebrzystych.

Warto zwrócić uwagę na najbardziej charakterystyczny układ wakacyjnego firmamentu: Trójkąt Letni złożony z jasnych gwiazd o zbliżonej, niebieskawej barwie. Deneb, Wega i Altair należą (odpowiednio) do konstelacji: Łabędzia, Lutni i Orła.Przez Trójkąt Letni przebiega także Droga Mleczna - biała smuga złożona z niezliczonych gwiazdek tworzących dysk naszej Galaktyki.

W lipcu możemu podziwiać:

 

oraz coś nam bliższego :

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Merkury wciąż znajduje się zbyt blisko Słońca, dlatego jego obserwacje z Ziemi są niemożliwe.

Wenus

 

Wenus widoczna jest na porannym niebie, godzinę przed wschodem Słońca, 10 stopni nad północno-wschodnim horyzontem blisko Jowisza. 4 lipca planeta przedefiluje przez sam środek Hiad, a 9 lipca zbliży się na niespełna stopień do Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Byka.

Mars

 

Mars świeci wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca około 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Sezon na obserwacje Czerwonej Planety powoli się kończy.

Jowisz

 

Jowisz znajduje się bardzo blisko Wenus, czyli również 10 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Jest on wciąż atrakcyjnym celem dla posiadaczy lornetek, ale to już nie będzie to samo, co 2 tygodnie temu. Jowisz świeci blaskiem -2,1 mag, a jego tarcza ma średnicę 34", czyli już porównywalną z tarczą Wenus. Zupełnie inna będzie natomiast faza, która wynosi 100%. Przez cały pierwszy tydzień lipca Jowisz będzie się trzymał w odległości około 5 stopni od Wenus. 15 lipca Jowisz zostanie zakryty przez tarczę Księżyca zbliżającego się do nowiu. Zakrycie to będzie widoczne z terenu Polski.

Saturn

 

Saturn widoczny jest około 15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Z każdym dniem planeta zbliża się do Słońca, co oznacza, iż pod koniec miesiąca zaniknie w zorzy dziennej.

Uran

 

Uran widoczny jest w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Ryb . Do jego obserwacji najlepiej wykorzystać lornetkę.

Neptun

 

Neptun widoczny jest w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wodnika . Do jego obserwacji najlepiej wykorzystać lornetkę

Pluton

 

Pluton świeci całą noc w gwiazdozbiorze Strzelca. Posiadacze dobrego teleskopu amatorskiego, mogą spróbować odnaleźć planetę.

Roje meteorów.

Lipiec bez wątpienia zasługuje na miano miesiąca spadających gwiazd. Wszystko za sprawą wyjątkowo dużej liczby rojów meteorów aktywnych w tym miesiącu. Już w pierwszej połowie miesiąca możemy obserwować Perseidy. Drugim pod względem aktywności lipcowym rojem są Delta Aquarydy S. Blisko Wodnika znajduje się gwiazdozbiór Koziorożca, a w nim radiant kolejnego lipcowego roju - Alfa Capricornidów. Przez cały lipiec aktywne są również Alfa Cygnidy. Innym rojem widocznym w lipcu są bardzo słabo zbadane Pegazydy. W pierwszej połowie lipca "załapiemy się" jeszcze na końcówkę aktywności jednego z najdłużej aktywnych rojów meteorów - Sagittarydów. Do listy znanych i opisanych powyżej rojów warto dodać jeszcze trzy inne strumienie, które czekają na lepsze poznanie. Są to Delphinidy (aktywne od około 10 lipca do połowy sierpnia), Omikron Draconidy (aktywne przez większą część lipca) oraz teleskopowe Alfa Lirydy (aktywne w okolicach 10 lipca). Warto w lipcu spoglądać w niebo, tym bardziej, że obserwacje meteorów należą do najprostszych do wykonania obserwacji astronomicznych.

Ze lipcowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

Mapki wygenerowane w AstroJAwilu
www.astrojawil.pl

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011