strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Czerwiec - końcówka roku szkolnego, ostatnie dni wytężonej pracy, to także czas mistrzostw Europy w pilce nożnej EURO 2012. Czerwcowe noce są w Polsce wyjątkowo krótkie ze względu na przesilenie letnie, które w tym roku wypada 21 czerwca o godz. 01:09 .W czerwcu Słońce wstępuje w znak Raka - zaczyna się lato. Największą atrakcją tego miesiąca jest niewątpliwie tranzyt Wenus na tle Słońca. W Polsce będzie widać drugą część tego zjawiska, bo Słońce wzejdzie o godzinie 4.17 już z Wenus na tarczy. Wszystko potrwa jednak do godziny 6.50, gdy Słońce wzejdzie aż 17 stopni nad horyzont. Potem planeta przejdzie na poranne niebo. Pod koniec miesiąca, godzinę przed wschodem Słońca, będzie ją można zobaczyć około trzech stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

W czerwcu będą też dobre warunki do obserwacji Marsa i Saturna. Będzie też można zobaczyć, niewidoczne w Polsce, częściowe zaćmienie Księżyca.

 

Następny tranzyt Wenus na tle Słońca będzie dostępny dla obserwatorów dopiero 11 grudnia 2117 a Polsce 11 czerwca 2247 roku. Warto było więc wstać o 4 rano by obserwować to zjawisko zwłaszcza, że pogoda okazała sie dla nas łaskawa.

 

Zdjęcia: Tomasz Barański, Andrzej Krieger

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Merkury znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i możemy go szukać w ostatnie dni czerwca, wieczorem bardzo nisko na zachodnim niebie.

Wenus

 

po przejściu przed tarczą Słońca, będzie można dostrzec o świcie, jako Jutrzenkę, nisko na wschodnim niebie, dopiero w drugiej połowie miesiąca.

Mars

 

Mars Mars widoczny jest na wieczornym niebie w gwiazdozbiorze Lwa, by w drugiej połowie miesiąca przejść do Panny.

Jowisz

 

Jowisza podobnie jak Wenus, znajdziemy przed świtem, na południowo – wschodnim niebie w gwiazdozbiorze Byka, ale dopiero w drugiej połowie czerwca. Z upływem dni, będzie się on wraz z Wenus systematycznie piął coraz to wyżej ponad wschodni horyzont.

Saturn

 

Saturna w gwiazdozbiorze Panny, możemy obserwować, od zmierzchu nad południowo – wschodnim horyzontem, przez całą noc.

Uran

 

Uran w gwiazdozbiorze Wieloryba, widoczny jest nisko na wschodnim niebie, aż do świtu.

Neptun

 

Neptuna w Wodniku, można obserwować na wschodnim niebie w drugiej połowie nocy.

Pluton

 

Plutona można obserwować niedaleko gromady otwartej M25 w Strzelcu.

Roje meteorów.

Od 22 czerwca do 2 lipca aktywny będzie ciekawy rój Bootydów czerwcowych. Jest on znany z nieregularnych wybuchów aktywności. Ostatnie takie zjawisko obserwowano w roku 1998, kiedy to widziano około 100 wolnych i efektownych meteorów na godzinę. Wzmożoną aktywność na poziomie 20-50 zjawisk na godzinę obserwowano jeszcze w roku 2004. Tegoroczne maksimum przewidywane jest 27 czerwca o godz. 5 nad ranem. Polscy obserwatorzy powinni więc zachować największą czujność w nocy z 26 na 27 czerwca.

Ze czerwcowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astrojawil.pl
Obserwatorium włocławskie.

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011