strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Kwiecień to pierwszy miesiąc astronomicznej wiosny. Noce sa coraz krótsze lecz mimo to mamy jeszcze ponad 10 godzin ciemnego nieba. Kwiecień to w dalszym ciągu dobry miesiąc na obserwacje Wenus, Marsa, Saturna i Jowisza oraz aktywnego roju Lirydów. 3 Kwietnia będziemy mogli też obserwować ciekawe zjawisko jakim będzie przesuwająca się na tle Plejad (M45) planeta Wenus.

 

Do obiektów, które w kwietniu warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Merkury znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca i jego obserwacje w kwietniu są niemożliwe.

Wenus

 

Wenus widoczna jest około 30 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Byka. Najjaśniejsze gwiazdy z Plejad mają jasność niespełna 4 wielkości gwiazdowych, są więc widoczne gołym okiem nawet w niezbyt dobrych warunkach. Wenus jest tak jasna, że nie będziemy mieli problemów z zauważeniem jej. Tak więc całe spotkanie można podziwiać okiem nieuzbrojonym. Najładniejszy widok zagwarantuje nam jednak użycie niewielkiej nawet lornetki. Dzięki niej zobaczymy sporo słabszych gwiazd należących do gromady Plejady (w sumie gromada ta liczy około 500 obiektów), a sama Wenus prezentować się będzie jeszcze efektowniej. Obecnie Słońce zachodzi około godz. 19 naszego czasu. Na obserwacje najlepiej wybrać się w godzinach 20-21, kiedy będzie już dostatecznie ciemno. Wenus i Plejady znajdziemy wtedy około 25 stopni nad zachodnim horyzontem. Biorąc pod uwagę kapryśną pogodę, z obserwacjami nie warto czekać do 2-4 kwietnia. Dysponując lornetką o polu widzenia na poziomie 6-8 stopni, zobaczymy Wenus i Plejady na raz już w ciągu najbliższych nocy.

Mars

 

Mars widoczny jest w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Lwa. Mimo marcowej opozycji planeta nadal jest bardzo jasna i sprzyja obserwacjom.

Jowisz

 

Jowisz z dnia na dzień będzie coraz mniej widoczny. Na początku miesiąca, godzinę po zachodzie Słońca, zobaczymy go około 12 stopni nad zachodnim horyzontem. Jednak pod koniec kwietnia planeta zginie w blasku Słońca i jej obserwacje będą praktycznie niemożliwe.

Saturn

 

Saturn świeci całą noc w gwiazdozbiorze Panny. W związku ze zbliżającą się opozycją planety, jej tarcza sięga aż 19 sekund łuku co sprawia, iż warunki warunku obserwacyjne są idealne.

Uran i Neptun

 

Uran i Neptun znajdują się zbyt blisko Słońca i ich obserwacje w kwietniu są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Pluton

 

Jeżeli dysponujemy sporym teleskopem amatorskim możemy pokusić się o poranne obserwacje planety karłowatej - Plutona. Warunki do jego obserwacji nie są jednak łatwe, bo Pluton wznosi się niespełna 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Komety.

Na kwietniowym niebie wciąż możemy dojrzeć kometę C/2009 P1 (Garradd). Obecnie świeci ona w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy i jest dostępna obserwacjom przez lornetkę.

Roje meteorów.

W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów. Radiant roju leży na granicy gwiazdozbioru Lutni oraz Herkulesa. W tym roku maksimum przypada 22 kwietnia ok. godziny 7:30 naszego czasu. W Polsce, o tej porze jest już jasno, ale druga połowa nocy z 21 na 22 kwietnia na pewno będzie bardzo dobrym czasem na obserwacje i dojrzenie nawet około 20 meteorów na godzinę. Księżyc znajdujący się w nowiu i nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Ze marcowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astrojawil.pl
nasaimages.org
www.imagingdeepsky.com
astroflesz.pl.

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011