strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Marzec to bardzo dobry okres do podziwiania planet na naszym niebie. Najważniejsza z nich jest Mars będący w opozycji. 20 marca o godz. 6:14, Słońce wejdzie w zodiakalny znak Barana i na półkuli północnej rozpocznie się długo oczekiwana astronomiczna wiosna.

 

Do obiektów, które w marcu warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Merkury widoczny będzie najlepiej w pierwszej połowie miesiąca. 5 marca o godz. 10:24 planeta znajdzie się w maksymalnej elongacji wschodniej i w okresie zarówno przed i po będzie widoczna nad naszym zachodnim horyzontem bezpośrednio po zachodzie Słońca. Będzie świecił w gwiazdozbiorze Ryb, około 10 stopni nad horyzontem z jasnością -1 magnitudo. Drugi raz w tym roku tak dobra widoczność zdarzy się wieczorami dopiero w czerwcu.

Wenus

 

Wenus pozostanie królową wieczornego nieba. Widać ją wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca około 30 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Barana. Wieczorem, 13 marca Wenus i Jowisz znajdą się wzajemnie w koniunkcji. Będą od siebie oddalone o dokładnie 3 stopnie. 26 marca wieczorem nieco poniżej Wenus znajdzie się Księżyc tuż po nowiu. Zbliżenie się obu obiektów również będzie duże. Dodatkowo Wenus znajdzie się wtedy w maksimum widoczności, ponieważ jaśnieć będzie najwyżej nad horyzontem.

Mars

 

Mars widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Lwa. 3 marca, o godz. 21:10 planeta znajdzie się w opozycji do Słońca. Odległość pomiędzy Ziemią a Marsem wyniesie 100,8 mln km i będzie jedną z najmniej widowiskowych. Dysponując teleskopem o średnicy obiektywu powyżej 10 cm możemy podziwiać szczegóły na tarczy planety.

Jowisz

 

Jowisz zachodzi w marcu około godziny 23. Jest drugim po Wenus najjaśniejszym obiektem wieczornego nieba. Planeta świeci w gwiazdozbiorze Barana z jasnością -2 mag.

Saturn

 

Saturn widoczny jest na niebie w drugiej połowie nocy. Planeta świeci w gwiazdozbiorze Panny z jasnością +0,4 mag. Saturn zbliża się do opozycji, którą osiągnie na początku kwietnia. 11 marca przed świtem poniżej Saturna ujrzymy Księżyc po pełni.

Uran i Neptun

 

Uran i Neptun znajdują się zbyt blisko Słońca i ich obserwacje w marcu są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Pluton

 

Planeta karłowata Pluton nadal wschodzi nad ranem niedługo przed wschodem Słońca i jest niewidoczna, ginąc w blasku zorzy porannej.

Komety.

Od paru miesięcy obserwujemy kometę Garradd (C/2009 P1), która stopniowo oddala się zarówno od Słońca jak i Ziemi. Jest ona w Polsce obecnie obiektem okołobiegunowym, a więc widocznym przez całą noc. Ze spadającą jasnością (7-8 mag.) będzie przemierzać w marcu gwiazdozbiory Małej Niedźwiedzicy, Smoka i Wielkiej Niedźwiedzicy. Blask komety wynosi około 7 wielkości gwiazdowych - jest więc dostępna obserwacjom przez lornetkę.

Roje meteorów.

Do 10 marca możemy pokusić się na obserwację słabnącego roju należące do kompleksu Virginid. Maksimum aktywności tego mało aktywnego roju minął 25 lutego. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Panny. W wieczornych obserwacjach w tym roku nie będzie przeszkadzał Księżyc.

Ze marcowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astrojawil.pl
nasaimages.org
www.imagingdeepsky.com
urania.pl.

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011