strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

W tym roku początek lutego zapewnia nam ekstremalne warunki obserwacji nieba, godne ekspertów szkoły przetrwania. Z jednej strony piękne zimowe niebo z Orionem i "tańczącymi" wokół Księżyca planetami - Wenus i Jowiszem, z drugiej strony temperatury oscylujące w okolicach -20 stopni celsjusza

 

Do obiektów, które w lutym warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Pod koniec lutego wieczorem, nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, zobaczymy Merkurego, który w ostatnim dniu miesiąca wzniesie się na wysokość prawie 9stopni , świecąc z jasnością -0,9m. Przez teleskop zobaczymy wtedy tarczę planety o średnicy 6", w fazie zbliżającej się do kwadry.

Wenus

 

Również wieczorem, wysoko nad południowo-zachodnim horyzontem, zobaczymy Wenus jako "Gwiazdę Wieczorną" o jasności -4,2m. Przez teleskop zobaczymy tarczę planety o średnicy 18", również w fazie zmierzającej do kwadry.

Mars

 

Mars, w związku ze zbliżaniem się do marcowej opozycji, widoczny jest praktycznie przez całą noc, świecąc na tle gwiazdozbioru Lwa z jasnością -1,0m. Pod koniec lutego średnica tarczy planety wzrośnie do prawie 14", co umożliwi obserwacje jej szczegółów powierzchniowych nawet przez niewielkie teleskopy amatorskie.

Jowisz

 

Wieczorem nadal można obserwować Jowisza, świecącego w gwiazdozbiorze Barana z jasnością -2,2m.

Saturn

 

Nadal w drugiej połowie nocy, w gwiazdozbiorze Panny, możemy obserwować Saturna, zbliżającego się do kwietniowej opozycji.

Uran

 

Na początku miesiąca, pod koniec zmierzchu astronomicznego, można jeszcze odnaleźć Urana, świecącego z jasnością 5,9m około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, jednak już w połowie lutego zbliży się on na niebie na tyle blisko do Słońca, że jego obserwacja stanie się praktycznie niemożliwa.

Neptun

 

Neptun znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczny.

Pluton

 

Planeta karłowata Pluton nadal wschodzi nad ranem niedługo przed wschodem Słońca i jest niewidoczna, ginąc w blasku zorzy porannej.

Komety.

Nadal w pierwszej połowie nocy będzie można przy pomocy lornetek obserwować kometę P/2006 T1 (Levy), jednak jej wysokość nad horyzontem w momencie górowania (między godz. 18 i 19 UT) w ciągu miesiąca zmaleje od 22 stopni do zaledwie 11 stopni.

Roje meteorów.

W dniach od 15 lutego do 10 marca promieniują, należące do kompleksu Virginid. Maksimum aktywności tego mało aktywnego roju przypada 25 lutego. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Panny. W wieczornych obserwacjach w tym roku nie będzie przeszkadzał Księżyc po nowiu.

Ze styczniowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astrojawil.pl
nasaimages.org
www.imagingdeepsky.com
urania.pl.

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011