strona główna astrokółko sprzęt stacja meteo linki archiwum

Noc sylwestrowo-noworoczna już poza nami. Była to noc w czasie której większość osób na Ziemi wpatrywało się w niebo. Co prawda obiektami podziwu były sztuczne ognie a nie gwiazdy, ale tej nocy można to kazdemu wybaczyć. Kiedy juz emocje opadną a ciało wypocznie wróćmy do obserwacji astronomicznych. W 2012 roku czekają nas dwa zaćmienia Słońca (niewidoczne niestety z terenu Polski). Dwa zaćmienia Księżyca z czego jedno półcieniowe ( 28 listopada) widoczne w Polsce przy wschodzie naszego naturalnego satelity. 15 listopada nastąpi zakrycie Jowisza przez Księżyc. 6 czerwca będziemy mogli obserwować przejście planety Wenus na tle wschodzącego Słońca. W 2012 roku do Słońca zbliży się 19 znanych komet.

Styczeń - początek roku kalendarzowego, czas snucia całorocznych planów, oby jednym z nich była obietnica pozostania przy astronomii. Styczeń to także okres wytężonej pracy przed końcem semestru, to także czas gdzie na niebie króluje gwiazdozbiór Oriona.

 

Do obiektów, które w styczniu warto zobaczyć należą:

 

Planety Układu Słonecznego.

Merkury

 

Na początku stycznia nad ranem można oglądać Merkurego, świecącego nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. Maksymalną wysokość, wynoszącą na początku świtu cywilnego nieco ponad 5 stopni, planeta osiągnie w dniu 1 stycznia, świecąc wtedy z jasnością -0,4m. Przez teleskop można w tym okresie zobaczyć tarczę Merkurego o średnicy 6" w fazie dążącej do pełni.

Wenus

 

Wieczorem, coraz wyżej nad południowo-zachodnim horyzontem, dostrzec można Wenus, świecącą z jasnością -4,0m. W ciągu miesiąca wysokość planety, mierzona pod koniec zmierzchu cywilnego, rośnie do 24 stopni. Przez teleskop można zobaczyć tarczę Wenus o średnicy 13", w fazie zmniejszającej się po pełni.

Mars

 

W drugiej połowie nocy widoczny jest Mars świecący na granicy gwiazdozbiorów Lwa i Panny. W związku ze zbliżaniem się planety do marcowej opozycji jej jasność rośnie w ciągu miesiąca od 0,0m do -0,6m. Przez teleskop możemy obserwować tarczę planety, której średnica w tym samym czasie rośnie od 9" do 12", co już umożliwia dostrzeżenie szczegółów powierzchniowych przez teleskopy amatorskie.

Jowisz

 

Jowisza, świecącego z jasnością -2,5m, można obserwować w pierwszej połowie nocy wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Ryb. W ciągu miesiąca warunki widzialności planety nie ulegają zmianie.

Saturn

 

W drugiej połowie nocy, w gwiazdozbiorze Panny, widoczŹny jest Saturn jako „gwiazda" o jasności +0,5m. Przez teleskop zobaczymy wyraźnie widoczny system pierścieni planety.

Uran

 

Wieczorem można odnaleźć Urana, świecącego w gwiazdozbiorze Ryb z jasnością 5,9m.

Neptun

 

Neptun znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jego obserwacja jest niemożliwa.

Pluton

 

Planeta karłowata Pluton wschodzi nad ranem niedługo przed wschodem Słońca i jest niewidoczna, ginąc w blasku zorzy porannej.

Roje meteorów.

W dniach od 1 do 5 stycznia promieniują Kwadrantydy (QUA), związane planetoidą 2003 EH1. Maksimum aktywności spodziewane jest 4 stycznia. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Smoka. Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już na dzisiejszych mapach gwiazdozbioru Quadrans Muralis, umieszczonego w początkach XIX w. na granicy gwiazdozbiorów Smoka, Herkulesa i Wolarza. Warunki obserwacji Kwadrantydów w tym roku są złe w związku z Księżycem zbliżającym się do pełni.

Ze styczniowym niebem możemy zapoznac się na HuubleSite.

źródlo:
astrojawil.pl
nasaimages.org
www.imagingdeepsky.com
urania.pl.

 

Copyright © Andrzej Krieger, Zespół Szkół Elektrycznych, 2011